Ausztria városainak és falvainak arculatát évszázadok óta formálják a barokk, gótikus, reneszánsz és modernista stílusjegyek, miközben a kortárs művészeti terek is egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak az osztrákoknál. Ebben a cikkben részletesen bemutatunk néhányat azok közül az ikonikus osztrák épületek és helyszínek közül, amelyek nemcsak nagyon művészeti jelentőséggel bírnak, de a turizmusban is kiemelkedő szerepet játszanak.

Ahol a barokk és a modern jól megférnek egymás mellett

Ausztria fővárosa, Bécs, a klasszikus és a kortárs építészet lenyűgöző elegyét mutatja. A Schönbrunni kastély, amely 1996 óta szerepel az UNESCO Világörökség listáján, a barokk művészet egyik legszebb példája. A 1441 szobás kastély 300 évig szolgált a Habsburg család nyári rezidenciájaként, és ma is Ausztria egyik leglátogatottabb műemléke. Évente, több mint 4 millió látogatót fogadnak ebben az építészeti csodában.

A kastélytól nem messze található a Belvedere palota együttes, amelyet Eugene Savoyai herceg építtetett a 18. század elején. A felső Belvedere ad otthont az Osztrák Galériának, ahol megtalálható többek között Gustav Klimt ikonikus festménye, "A csók". A Belvedere nemcsak művészeti gyűjteménye miatt jelentős, hanem harmonikusan megtervezett kertjei és szimmetrikus barokk elrendezése miatt is a turisták kedvenc helyei közé tartozik.

A kortárs építészeti vonal sem hiányozhat természetesen Bécs arculatából. A Hundertwasserhaus, amelyet Friedensreich Hundertwasser tervezett 1983-ban, teljesen eltér a hagyományos stílusoktól: hullámos padlók, színes homlokzatok, zöldtetők jellemzik. Az épület 52 lakással rendelkezik, és egyike Ausztria legtöbbet fotózott látnivalóinak.

Kolostorok és katedrálisok Ausztriában

Az osztrák vallási építészet egyik legfontosabb példája a Melki Apátság (Stift Melk), amelyet a 11. században alapítottak, ám jelenlegi barokk formáját a 18. században nyerte el. Az apátság nemcsak spirituális központ, hanem művészeti gyűjteménye, könyvtára és dísztermek sora miatt is figyelemre méltó. Az apátság évente közel 500 ezer turistát vonz.

Szintén említésre érdemes a Stephansdom vagyis a Szent István-székesegyház Bécs belvárosában. A 136,7 m magas déli torony a város szimbóluma, és gótikus stílusával emelkedik a belvárosi panoráma fölé. Az 1147-ben felszentelt templom több átalakításon ment keresztül, és jelenleg is aktív vallási központ.

Nem szabad megfeledkezni a Mariazell bazilikáról sem, amely a 14. század ózad \xf3ta Ausztria legfontosabb Mária-zarándokhelye. A templom gótikus, barokk és neogótikus elemeket vegyít, és az évente ide érkező zárándokok száma meghaladja a milló főt.

Salzburg és a Wachau-vidék

Salzburg nemcsak Wolfgang Amadeus Mozart szülővárosaként ismert, hanem lenyűgöző építészeti panorámájáról is. A város fölé magasodó Hohensalzburg erőd a 11. században épült, és Európa egyik legjobban megőrzött középkori vára. A 250 m hosszú és 150 m széles várban kiállítások, koncertek és interaktív történelmi bemutatók várják a látogatókat. A várat 2023-ban mintegy 1,3 millió ember kereste fel.

A Wachau-völgy, amely a Duna mentén húzódik Krems és Melk között, szintén az UNESCO Világörökség része. A vidék történelmi városkái (mint Dürnstein vagy Spitz) és romos várai a természet és az ember alkotta struktúrák páratlan harmóniát mutatják. A borászati hátterével egybekötött építészeti turizmus egyre népszerűbb, a térségbe évente több mint 900 ezer turista látogat el.

Gasometer-projekt

A 21. század elején indult Gasometer-projekt Bécs egyik leginnovatívabb városfejlesztési kezdeményezése. A négy hatalmas, 1896-ban épült gáztartály átalakításával létrejött komplexumban ma lakások, irodák, mozi, bevásárlóközpont és rendezvénytermek is helyet kaptak. A projekt egyik kulcseleme a múlt és a jelen összekapcsolása: az ipari örökség megtartása mellett kortárs funkciókkal töltötték meg az épületeket.